Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta

Keď si vyberáte ojazdené auto, je dobré vedieť, aký príbeh ukrýva, teda zistiť viac o jeho histórii.

20. 9. 2023

Keď si vyberáte ojazdené auto, je dobré vedieť, aký príbeh ukrýva, teda zistiť viac o jeho histórii. Na preverenie vozidla vám stačí zadať jeho VIN (vehicle identification number) u nášho partnera Cebia.com. V platenej časti nájdete všetky dostupné údaje, ako sú záznamy najazdených kilometrov, záznamy o poškodení, fotografie a históriu inzercie. Navyše hneď online uvidíte aj ocenenie vozidla. Tak máte istotu, že vozidlo nie je ponúkané za podozrivo nízku alebo naopak zbytočne prepálenú cenu.

Stáčanie tachometra

Ide o najrozšírenejší podvod nepoctivých predajcov ojazdených vozidiel – až tretina vozidiel na slovenskom trhu má stočený tachometer. Samotné stočenie tachometra je totiž technicky jednoduché a má veľký vplyv na cenu auta. Vozidlá sa bežne stáčajú o desaťtisíce, ale aj státisíce kilometrov a ich cena tým pádom stúpa.

Stočený tachometer laik väčšinou nespozná a pre podvodníkov je tak stáčanie kilometrov veľmi výnosný biznis. Riešenie je pritom jednoduché - stačí zadať VIN na Cebia.com a v režime online získate historické záznamy o vývoji stavu tachometra. Tie vám napovedia, či sa s ním manipulovalo alebo nie.

Zatajené poškodenie vozidla

Zhruba 20 % ojazdených áut dovezených zo zahraničia je po havárii, avšak predajcovia túto informáciu často zataja. Pokiaľ vozidlo absolvovalo väčšiu haváriu alebo tzv. totálnu škodu, môže mať aj po oprave zlé jazdné vlastnosti alebo byť dokonca nebezpečné. V systéme spoločnosti Cebia sa dozviete, či vozidlo prekonalo haváriu a získate detailné informácie, ako dátum udalosti, stav tachometra, rozsah poškodenia, výška škody a tiež fotografie vozidla.

Fotografie a inzercie vozidla pred kúpou

Pred kúpou ojazdeného vozidla je dobre vedieť za koľko bolo predtým inzerované a ako vyzeralo. V systéme Cebia si môžete prezrieť detaily inzerátov, stav tachometra, fotografie vozidla a prípadne aj inzerovanú cenu.

Ďalšie dôležité informácie z histórie vozidla

Spolu s preverením nájazdu kilometrov a záznamami o poškodení sa dozviete množstvo ďalších podstatných informácií o vozidle:

Kúpna zmluva pri nákupe vozidla

Kúpna zmluva je kľúčový dokument, ktorý potvrdzuje, že ste sa stali vlastníkom vozidla. Vopred si ujasnite všetky podrobnosti týkajúce sa platby a odovzdania. Hoci sa to môže zdať ako samozrejmosť, mali by ste si starostlivo prečítať celý dokument, kým ho podpíšete. Tu je niekoľko kľúčových aspektov, na ktoré by ste si mali dať pozor:

  1. Zhoda údajov: Overte, či sa všetky informácie o vozidle v zmluve zhodujú s realitou. To zahŕňa značku, model, rok výroby, VIN (výrobné číslo), počet najazdených kilometrov, atď.
  2. Cena: Zistite, či cena uvedená v zmluve je tá, na ktorej ste sa dohodli. V zmluve by mala byť tiež vybraná metóda platby a termín, kedy je potrebné platbu vykonať.
  3. Právny stav vozidla: Uistite sa, že vozidlo nie je zaťažené žiadnymi právnymi záväzkami ako je lízing, úver alebo akýkoľvek dlh.
  4. Podmienky pre odovzdanie vozidla: Dátum a miesto odovzdania by malo byť jasne uvedené v zmluve, rovnako ako akýkoľvek iný detail týkajúci sa odovzdania vozidla.
  5. Možné sankcie: Venujte pozornosť akýmkoľvek pokutám alebo sankciám, ktoré by mohli byť uplatnené, ak by zmluva nebola dodržaná.
  6. Záruka a servis: Ak je k vozidlu pripojená záruka alebo servis, malo by to byť jasne uvedené v zmluve.
  7. Stav vozidla: Kúpna zmluva by mala obsahovať ustanovenie o tom, v akom stave je dané motorové vozidlo a aké prípadne poruchy predávajúci eviduje.
  8. Splnomocnenie: Pokiaľ predávajúci nie je skutočným vlastníkom vozidla, mal by mať platné splnomocnenie na predaj od skutočného vlastníka.

Vždy si nechajte čas na prečítanie zmluvy a neuponáhľajte sa. Tiež je dobré poradiť sa s právnikom, ak si nie ste istí niektorými aspektmi zmluvy. Kúpna zmluva je právne záväzná, takže jej podpísanie by malo byť krokom, ktorý podniknete až po dôkladnej kontrole a s plným porozumením všetkých jej častí.