Kto je vlastník a kto držiteľ vozidla: Aký je medzi nimi rozdiel?

Určite ste sa už neraz stretli s pojmami „vlastník“ a „držiteľ vozidla“. Aj napriek tomu, že vám môžu pripadať podobné a často si ich zamieňate, legislatíva medzi pojmami vidí jasný rozdiel. Pochopenie týchto pojmov je kľúčové, či už ide o kúpu, leasing alebo darovanie vozidla. Pozrime sa na to bližšie.

Vlastník vozidla

Ak budeme vychádzať zo slova „vlastniť“ – teda mať na vec právny nárok, auto danej osobe patrí. Vlastník má právo rozhodnúť o osude, predaji, darovaní, ale aj o vyradení z evidencie. Pozor, pretože vlastníkom nemusí byť iba ten, kto vozidlo denne používa. 

Čo všetko by mal vlastník vozidla vykonávať

  • Registrovať vozidlo: po kúpe je vlastník povinný zabezpečiť jeho prihlásenie na dopravnom inšpektoráte.
  • Technická a emisná kontrola: zodpovednosť za absolvovanie kontrol je na vlastníkovi, ak sa s držiteľom nedohodnú inak. 

Držiteľ vozidla

Čo všetko by mal držiteľ vozidla vykonávať

  • Zabezpečiť vozidlo: dbať na jeho technický stav a niesť zodpovednosť za prípadné pokuty.
  • PZP: mal by mať zodpovednosť za uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, ak sa tak dohodne s vlastníkom.

Stále sa vám to zdá nejasné? Poďme sa spoločne pozrieť na rôzne príklady: 

  • Pri leasingu je vlastníkom vozidla leasingová spoločnosť do doby, kým nie je leasing splatený. Vy ako užívateľ ste držiteľom vozidla a máte povinnosť zabezpečiť pravidelné kontroly, PZP a technicky správny chod motorového vozidla. Vlastníkom sa stanete až potom, ako auto splatíte.

V akých dokladoch sa držiteľ a vlastník spomína

  • Technický preukaz (TP): v časti „vlastník“ je uvedený právoplatný vlastník, zatiaľ čo v časti „držiteľ“ je zapísaná osoba, ktorá vozidlo využíva.
  • Evidenčný doklad: zohľadňuje obidve role, čo uľahčuje identifikáciu v prípade právnych sporov. 

Nezabúdajte, že nejasné rozdelenie rolí môže neskôr viesť ku komplikáciám ako sú pokuty za nezaplatené PZP alebo emisnú kontrolu, problémy pri predaji motorového vozidla, či riziko sporu o vlastníctvo. 

Ako inak zistiť kto je vlastníkom vozidla

Vlastníka vozidla môžete jednoducho dohľadať aj v databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Síce tam nenatrafíte na konkrétne meno, ale na základe získaných údajov o čísle zmluvy a poisťovni, v ktorej je poistenie uzatvorené môžete nahlásiť vzniknutú škodu. 

Jasné pochopenie toho, kto je vlastník a kto držiteľ vozidla vám ušetrí čas aj nervy. Ak si nie ste istí svojimi povinnosťami voči autu, preverte si to v dokladoch a pri nejasnostiach konzultujte situáciu s poisťovňou.