Energetický certifikát: Čo to je a prečo ho potrebujete?
Energetický certifikát je dokument, ktorý poskytuje informácie o energetickej hospodárnosti budovy. Jeho hlavným cieľom je určiť, aká je spotreba energie nehnuteľnosti na vykurovanie, ohrev vody či osvetlenie. Jednoducho povedané na jej prevádzku.
Pri rodinných domoch sa hodnotí obvodový plášť – ako je zateplený, aký sa využíva vykurovací systém, aká je účinnosť zdroja tepla, z čoho je postavený a aká je kvalitná regulácia teploty. V prípade, že ide o firmu, je potrebné posúdiť aj účinnosť osvetlenia či efektívnosť vzduchotechniky v budove.
Prečo je energetický certifikát dôležitý?
Pre majiteľov nehnuteľností je nevyhnutnosťou rovnako pri predaji, prenájme alebo výstavbe. Má niekoľko benefitov a významov:
- Ekonomický prínos: nízka spotreba energie priamo znižuje náklady na prevádzku nehnuteľnosti
- Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti: lepšia energetická trieda je atraktívnejšou na trhu s nehnuteľnosťami
- Zákonom dané požiadavky: získanie certifikátu je v prípade novostavieb, rekonštrukcií či predaji a prenájme povinnosťou
Ako získať energetický certifikát?
Získať certifikát nie je zložité a dokonca to trvá len pár dní. Proces sa naťahuje iba v prípade, že je objekt starší, no viac ako pár týždňov nezaberie.
Proces začína kontaktovaním energetického odborníka vlastniaceho certifikát. Ten vykoná analýzu budovy čo obnáša posúdenie stavebných konštrukcií budovy, skontroluje jej izolačné vlastnosti, kvalitu okien, vykurovací systém, jeho účinnosť a mnoho ďalšieho. Na základe získaných údajov sa stanoví energetická trieda A0 – G, pričom A0 je najlepšia a G najhoršia trieda.
Čo môže ovplyvniť výsledné hodnotenie?
Existuje viacero faktorov, ktoré môžu ovplyvniť energetickú triedu:
- tepelná izolácia stien a strechy,
- kvalita okien a dverí (kvalita rámu, počet vrstiev skla a podobne),
- typ vykurovacieho systému (spaľovanie zemného plynu, elektrické vykurovanie, krb,...),
- technológie pre rekuperáciu tepla a využívanie obnoviteľných zdrojov.
Staršie budovy s horšou izoláciou a technológiami môžu mať zhoršenú energetickú triedu, čo vedie k vyšším nákladom na prevádzku a zníženiu trhovej hodnoty. Mesačné náklady na prevádzku sú jedným z parametrov pri porovnávaní hospodárnosti budov.
Čo potrebujem na vybavenie energetického certifikátu?
- Výkresovú dokumentáciu.
- Fotografickú dokumentáciu.
Ak nemáte k dispozícii výkresovú dokumentáciu, tak je návšteva technika nevyhnutnosťou. Ten skontroluje skutočné vyhotovenie budovy. Platnosť certifikátu je 10 rokov a jeho cena sa odvíja od veľkosti projektu a objektu. V prípade menších rodinných domov sa pohybujeme v cenových reláciách od 150 – 300 eur. Pre väčšie budovy, napríklad bytové domy či komerčné nehnuteľnosti môžu mať cenu výrazne vyššiu.
Na čo si dať pozor?
- Správny výber odborníka: uistite sa, že odborník má kompetencie a potrebnú certifikáciu na vydanie energetického certifikátu.
- Aktualizácia technológií: ak plánujete modernizáciu vykurovania alebo chcete zatepľovať, najlepšie je to urobiť pred hodnotením, aby sa tieto vylepšenia premietli aj do vyššej a lepšej energetickej triedy.
- Platnosť certifikátu: jeho platnosť je obmedzená, preto myslite na jeho obnovu.
Rovnako ako je dôležité chrániť energetickú efektivitu vašej nehnuteľnosti, je dôležité myslieť aj na správne poistenie. Poistenie nehnueľnosti VIVA od Colonnade vám zabezpečí komplexnú ochranu vášho domova pred nečakanými udalosťami, ako sú živly či iné škody.
Prepojenie energetickej úspory a poistnej ochrany vám prinesie dlhodobú spokojnosť. Netreba zabúdať aj na to, že investície do domu zvyšujú jeho hodnotu. Preto treba myslieť aj na správnosť určenia poistnej sumy. Prečítajte si, koľko stojí poistenie bytu alebo domu.