Cestujete so psom v aute? Pravidlá a tipy na bezpečnosť

Takmer 40 % obyvateľov Slovenska má doma aspoň jedného psa. Štvornohí priatelia sú pre mnohých nielen domácimi miláčikmi, ale aj plnohodnotnými členmi rodiny. To znamená, že často spolu s nami cestujú – či už na výlet do prírody, k veterinárovi alebo aj na dovolenku.

11. 12. 2024

Viacerí z vás sa pri preprave svojho psa určite neraz zamýšľali nad jeho bezpečnosťou. Správne zabezpečenie zvieraťa nie je len otázkou zákona, ale aj ochrany samotného zvieraťa a cestujúcich. 

Pes v aute – čo hovorí zákon?

Na Slovensku je podľa zákona povinné zabezpečiť, aby pes počas jazdy neohrozoval vodiča ani iných účastníkov premávky. Hoci legislatíva nešpecifikuje konkrétne spôsoby upevnenia, existuje niekoľko odporúčaných postupov:

  • cestovanie v klietke alebo prepravke, ktorá je upevnená,
  • používanie sieťok alebo zábran, ak psa prevážate v batožinovom priestore,
  • používanie špeciálnych postrojov pripnutých k bezpečnostnému pásu.

Pes si, samozrejme, neuvedomuje následky nehody, ktorú môže zapríčiniť tým, že sa vám bude pliesť pomedzi ruky. Dbajte preto na správne upevnenie vášho psa. 

Ako sa pripraviť na cestu so psom

Pred samotnou cestou zvyknite psa na auto. Ak budete cestovať dlho, skúste mu dopriať krátke jazdy, ktoré mu pomôžu znížiť stres. Skontrolujte vybavenie a uistite sa, že je prepravka, postroj alebo sieťka v poriadku. Vášho psa nikdy nekŕmte tesne pred cestou, aby mu nebolo nevoľno

Počas jazdy udržujte interiér auta dobre vetraný, ale vyhnite sa tomu, aby pes vykúkal z okna, je to síce rozkošné, ale môže to byť nebezpečné. Nezabúdajte na krátke pauzy – to, že netreba na toaletu vám neznamená, že nepotrebuje váš pes. Počas pauzy mu doprajte kúsok vody a krátku prechádzku. 

Cestovanie so psom v lete

  • „Odskočím si na minútku, nezdržím sa dlho“ – toto sú myšlienky, s ktorými majitelia psov opúšťajú v zatvorenom a zaparkovanom aute. Teplota sa však môže v priebehu niekoľkých minút vyšplhať a vášmu psovi môže prísť nevoľno. Preto nikdy nenechávajte psa v zaparkovanom aute.
  • Tak ako deťom na zadné okná pripínate clony, urobte to aj v prípade, že prevážate psa. 
  • Nezabudnite mu zabezpečiť dostatok vody. 

Cestovanie so psom v zime

  • Psovi pripravte deku alebo podložku, aby neležal na studenom povrchu. Aj on bude spokojnejší, ak si nájde svoje pohodlie.
  • Udržujte interiér auta primerane vyhrievaný, ale nie príliš horúci, aby mu neprišlo zle. 
  • Počas zastávok dbajte na to, aby neprechladol. Rovnako ako nám ľuďom, ani psom nevyhovujú rýchle prechody z vyhriatej miestnosti do chladu. 

Cestovanie so psom môže byť príjemné, ak sa naň dobre pripravíte. Užite si spoločné dobrodružstvá a začleňte tak vášho štvornohého miláčika do vašich aktivít.