Znamená kúpa ojazdeného auta riziko?

Jednou z možností, ako získať svoje vysnené auto je kúpiť ojazdené. Okrem zvýhodnenej ceny môže kupujúci čeliť aj mnohým rizikám. Problémy nemusia nastať len kvôli technickému stavu vozidla, ale napríklad aj pri pôvode vozidla, kedy kupujúci mnohokrát nedokáže overiť históriu vozidla. Taktiež kupujúci nemusí problémy odhaliť pri krátkej obhliadke vozidla, napr. na parkovisku pred nákupným centrom.

Veľkú úlohu zohrávajú všetky dostupné informácie, ktoré je možné zistiť ešte pred samotnou kúpou ojazdeného vozidla. Tieto informácie sa dajú zatriediť do dvoch krokov. V prvom kroku ide najmä o informácie o technickom stave vozidla a v ďalšom kroku sa treba zamerať na pôvod vozidla.

Technický stav auta je ideálne konzultovať s niekým, kto sa v danej tematike rozumie a koho si zvolíte ako svojho poradcu. Mal by dokázať identifikovať poruchy, prípadne vážne zásahy a opravy v minulosti, ako napr. zváraná podlaha, čo v mnohých prípadoch môže znamenať, že vozidlo bolo vážne poškodené. Ak máte možnosť, je vhodné dohodnúť si obhliadku vozidla vo vašom obľúbenom servise, kde vám na zdviháku môžu vaše budúce auto skontrolovať detailne.

Pôvod auta je trochu zložitejší postup, ale v súčasnej dobe sú na internete dostupné informácie, ktoré vám môžu výrazne pomôcť. Jediné, čo je k tomu potrebné, je zistiť si VIN, prípadne EČV vozidla.

Prinášame vám zopár tipov a odkazov:

  1. ko.sk – vyhľadávač záznamov kontroly originality, alebo fotografie každého vozidla, ktoré bolo v minulosti dovezené zo zahraničia.
  2. http://www.minv.sk/?odcudzene-mot-vozidla – vyhľadávanie odcudzených vozidiel v SR
  3. http://aplikace.policie.cz/patrani-vozidla – vyhľadávanie odcudzených vozidiel v ČR
  4. http://www.registervozidiel.sk/ – overenie, či vozidlo nepatrí leasingovej spoločnosti v SR
  5. notar.sk – overenie, či na vozidle nie je založené právo
  6. http://tkcheck.assecosolutions.sk/ovoz/home.htm – overenie STK
  7. https://www.seka.sk/mov – overenie emisnej kontroly

Pri dovezených vozidlách zo zahraničia býva neraz problém s manipuláciou stavu km, kde ide o tzv. umelé zvyšovanie hodnoty vozidla. Žiaľ, neexistuje oficiálna centrálna databáza, kde by bol evidovaný stav každého vozidla v EÚ. Stav km vedia najdôveryhodnejšie preveriť len autorizované servisy, ktoré zbierajú dáta z predošlých opráv a servisných údajov (aj v zahraničí) a podľa takejto servisnej histórie je možné odhaliť, či stav km neklesol.

Zaujímavosť:

V Českej republike existuje združenie, ktoré sa zaoberá podvodom so stočenými km na vozidle. Stránku nájdete tu: http://www.sdruzeni-sova.cz/