Ten istý starý trik_ Cyber attacks

Predpokladáme, že ste aj Vy zaregistrovali v poslednom období sa zvyšujúci počet kybernetických útokov.

Kým pred 10-15 rokmi bol kybernetický útok skôr neuveriteľnou rozprávkou, dnes sa stal bohužiaľ smutnou realitou. Niektoré štatistiky hovoria, že zhruba každých 40 sekúnd sa uskutoční jeden kybernetický útok, pričom škody spôsobené takýmito útokmi sa už dávno nepočítajú v tisícoch ani desať tisícoch EUR alebo skôr v miliónoch resp. desiatkach miliónov EUR. Asi najznámejšími takýmito útokmi, boli útoky NotPetya a WannaCry z roku 2017.

Nižšie prinášame príklady niektorých známych útokov, ktoré sa síce môžu zdať na prvý pohľad neuveriteľné, ale sú o to viac reálne.

Ten istý starý trik
V roku 2017 boli hackeri schopní preniknúť do elektronických zdravotných zložiek pacientov v domove dôchodcov vo Švajčiarsku. Akonáhle získali prístup do počítačového systému, zašifrovali súbory pacientov a zabránili tým  zamestnancom v prístupe k údajom. Našťastie si  vedenie uchovalo v zálohe kópie zložiek pacientov, takže zdravie starších pacientov, ktoré je  samozrejme obzvlášť závislé od plánovanej a pravidelnej starostlivosti, v dôsledku toho nijakým spôsobom netrpelo. Podľa vyjadrenia riaditeľa zariadenia, nikdy nezaplatil za požadované výkupné, ktoré hackeri vyžadovali za opätovný prístup k dátam. Tento prípad poukazuje na to, že tento starý hackerský trik šifrovania stále funguje.

A údaje o zdravotnom stave  sú veľmi lukratívnym cieľom, pretože je tu veľká šanca, že obete vydierania výkupné aj zaplatia.

Predaj „hacknutých“ dát sa stal pre kriminálnikov tak lukratívnym, že „cyber crime-as-a-service“ sa dokonca začali objavovať ponuky s cieľom poškodiť bezpečnostnú architektúru vo firmách podnikajúcich v zdravotníctve alebo vo  farmaceutickom priemysle.

Takže riziko, ktoré ovplyvňuje toto odvetvie v súvislosti s kybernetickými útokmi, je mimoriadne závažné a stále rastie.

Pre viac informácií o poistení počítačovej kriminality (Cyber) navštívte našu stránku https://colonnade.sk/podnikatel/majetok-a-zodpovednost/cyber/, alebo kontaktujte nášho špecialistu Ivan Hollý, ivan.holly@colonnade.sk.