Sneh, mráz a cestná premávka

Zimné obdobie je v plnom prúde. V doposiaľ zdanlivo miernej zime je však snehová nádielka  mimoriadne bohatá hlavne na horách, avšak Perinbaba nešetrí vodičov ani v mestách.  Osobitosti cestnej premávky v tomto období, podľa Ministerstva vnútra SR, jednoznačne určujú povinnosti pre motoristov, používať na vozovke so snehom iba také vozidlo, ktoré je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami. Zákon sa síce konkrétne odvoláva na sneh a ľad na vozovke, avšak pre bezpečnú jazdu je podľa výrobcov pneumatík odporúčané používať zimné pneumatiky už vtedy, keď vonkajšia celodenná teplota klesne pod 7 stupňov.

Čo je ešte nevyhnutné vedieť o zimných pneumatikách? Zákon okrem iného určuje aj minimálnu hĺbku dezénu , a to 4 mm v zime. Experti z Continentalu odporúčajú: „ Letné pneumatiky s hĺbkou pod 3 mm vyhoďte a to isté urobte so zimnými pneumatikami s hĺbkou pod 4 mm (aspoň pre použitie v zime).“ Ak necháte na svojom vozidle pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou než je zákonom požadovaných 1,6 mm, riskujete právne následky a v prípade nehody môžete prísť aj o poistné plnenie. Hĺbka dezénu 1,6 mm je dosiahnutá, keď sa na behúni pneumatiky objaví indikátor. Výmena kvalitných zimných pneumatík je najdôležitejším opatrením, ktoré zodpovedný motorista môže a aj musí urobiť pre bezpečnú jazdu.

Dlhodobo v laickej a aj odbornej verejnosti prevláda názor, že zimné obdobie je obdobím najčastejších dopravných nehôd.  Podľa aktuálnych štatistík Ministerstva vnútra SR (https://www.minv.sk/?mesacne-2017), má početnosť nehôd stúpajúcu tendenciu ku koncu kalendárneho roka avšak  zo zimných mesiacov je dlhodobo najviac nehodový práve december. Napr. v decembri  2017 bolo evidovaných 1286 nehôd v SR,  avšak v januári 2018 bolo evidovaných  už len 1053 nehôd.

Aj z pohľadu poisťovne, ak sa detailne pozrieme na samotné počty všetkých škôd v jednotlivých mesiacoch, teda nielen dopravných nehôd, ale aj iné poistné udalosti, napr. živel, vandalizmus alebo krádež, môžeme konštatovať, že celoročne je vyrovnaný trend počtu škôd na vozidlách.  Stúpajúcu tendenciu škôd zapríčiňujú v posledných rokoch práve neočakávané živelné udalosti. Napr. v lete sme boli svedkami záplav, krupobitia a  v zime nás stále dokáže prekvapiť sneh a ľad. Poistenie EuroGAP (https://colonnade.sk/podnikatel/motorove-vozidla/gap/) je takisto nevyhnutnou a dôležitou „výbavou“ vozidla pre Vašu pokojnú jazdu.

Šťastné kilometre celý rok želá tím Colonnade!

Zdroje na článok:
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_osobitosti-cestnej-premavky-vzim1
https://www.pneustar.sk/hlbka-dezenu-podla-zakona
https://www.minv.sk/?mesacne-2017