Ako sa zbaviť stresu pred sviatkami

Vianociam síce prischol prívlastok sviatkov pohody a pokoja, často to ale v našich domácnostiach takto pokojne vôbec nevyzerá. Stres zo sviatočného pečenia, varenia či upratovania, naháňania sa za darčekmi, aby sme naozaj na nikoho nezabudli, a v tomto výnimočnom roku sa pridáva aj zmätok z opatrení a obava o najbližších. Ako sa s touto zmesou pocitov však najefektívnejšie vysporiadať?

Zhrnuli sme odporúčania, ktoré jednotlivo – najviac však v kombinácii viacerých – prispievajú k menšiemu riziku vzniku vrások a konfliktov. ?

1. Kroťte svoje očakávania

Tak, ako sa hovorí – kto nič nečaká, nie je sklamaný. To isté platí aj pri Vianociach. Možno máme vysnívané biele Vianoce a očakávame, že svetielka na stromček konečne tohto roku nebudú zamotané. Nie vždy všetko ale vyjde podľa našich plánov a očakávaní, a to treba mať na pamäti. Určite sa tak vyhneme zbytočnému napätiu.

2. Nezabudnite sa zabaviť

Rozsypali vaše detičky pri pomáhaní v kuchyni múku? Nestihli ste umyť okná? Vianočná ruža ostala zabudnutá v regáli? Nič sa nedeje. Sú to detaily – a ak ste pomedzi tieto aktivity strávili čas so svojimi najbližšími, ak ste sa deťmi pripečení zasmiali a ak boli nákupy aspoň trochu zábavné, máte omnoho viac, než mnohí iní.

3. Myslite na bezpečnosť

Vianoce môžeme prežiť vo svojej „bubline“ s ďalšou domácnosťou. Či to budú rodičia, svokrovci alebo priatelia, nezabudnite na bezpečnosť pri presune. V aute vám pomôžeme ochrániť jednak váš majetok, jednak všetkých spolucestujúcich.

4. Zamerajte sa na to, čo dokážete ovplyvniť

Sú veci, na ktoré skrátka nemáme dosah. Sústreďme sa pre to na tie detaily, ktoré sú v našej moci a ktoré dokážeme ovplyvniť. Dávajme pozor na seba aj svojich blízkych.

5. Oddýchnite si

Poznajte svoje limity. Ku koncu roka sa toho na nás môže nalepiť veľa v práci, hromadia sa v nás emócie z celého roka. Je čas na bilancie a obzretie sa späť. Je čas ale aj zatiahnuť brzdu a naozaj si trochu oddýchnuť. Zregenerovať, odložiť na bok všetok tlak.

Využite posledné dni starého roka na skutočný oddych. Strávte ich so svojimi najbližšími – najmä v zdraví a pohode.