Aké značky vozidiel sa kupovali na Slovensku v roku 2017?

Na slovenských cestách každoročne pribúda čoraz viac áut. Vodiči to pociťujú najmä vo vjazdoch do väčších miest. Niet sa čo diviť, veď aj rok 2017 bol rekordný v predaji nových vozidiel. Celkom sa ich na Slovensku predalo viac ako 108 000 ks.

Z automobilových značiek vedie na Slovensku Škoda s 22,2-% podielom na predajoch, nasleduje Volkswagen s 9,4 % a Ford s 6,8 %. U našich susedoch v Čechách je rovnaké poradie i v obľube značiek. Výrazne menšiemu záujmu sa škodovky tešia v Poľsku, s 7,1 % sú až na štvrtom mieste. Prvú priečku obsadzuje značka Ford (10,1 %), druhú rovnako ako na Slovensku a v Čechách Volkswagen (9,3 %) a tretiu Opel (9 %). Maďari preferujú značky Opel (13,8 %), Suzuki (11,4 %), Ford (9,9 %) a na štvrtom mieste je Volkswagen (9,9 %).

Čoraz väčšej obľube sa tešia vozidlá SUV. Minulý rok sa ich predalo viac ako 30% zo všetkých nových vozidiel. Čo je SUV? Sport utility vehicle, vozidlo požadované aj na voľný čas, ktoré prekonáva aj tie prekážky, aké bežné vozidlo nezvládne. Spája v sebe prvky osobného a terénneho automobilu a spravidla je vybavené pohonom všetkých štyroch kolies 4×4.

Na čo sa môžeme tešiť tento rok?
Tento rok nebude iný a automobilky nám opäť ukážu hlavne nové SUV modely. Najviac sa rozšíri rodina AUDI o dvoch elektrických zástupcov e-tron a luxusného Q8. Takisto konkurenčné BMW obmieňa svoju X4 a X5 a začne predávať crossover X2. Aj ďalšie automobilky nám ponúknu svoje novinky. SEAT príde s vrcholnou verziou Atecy, ŠKODA pracuje na Kodiaqu RS a dokonca VW vstúpi do segmentu malých SUV pomocou nového T-Crossu.

Poisťovňa Colonnade radí, aby všetci vodiči mysleli pri kúpe nového vozidla aj na poistenie. Pri nových autách je vhodné komplexné poistenie – to znamená poistenie v prípade havárie, krádeže a aj finančnej straty.

Nové vs. ojazdené vozidlo

Okrem poistenia nových vozidiel sme v poisťovni Colonnade pripravení poskytnúť poistnú ochranu aj pre jazdené motorové vozidlá.

Ako zistiť pôvod vášho vysneného auta môžete zistiť TU.

V ďalšom vydaní sa bližšie pozrieme na elektromobily a ich stúpajúci trend využitia.

Zdroje:
http://www.auto.cz/velky-prehled-novych-aut-rok-2018-na-muzete-tesit-112012
https://auto.sme.sk/c/20738715/na-slovensku-sa-v-2017-predalo-stotisic-novych-aut-takmer-tretina-z-nich-su-suv.html