Aby návrat z dovolenky neprekvapil – ako sa vyhnúť zlodejom v byte?

Leto je ideálnym obdobím pre zlodejov. V tomto období ľudia odchádzajú na dovolenky a svoje domovy nechávajú opustené. Podľa  prieskumov sa najviac vlámaní deje vo väčších mestách, kde zlodejom vyhovuje anonymita mesta. Medzi najčastejšie kradnuté predmety patria šperky, mobily, tablety, notebooky, televízory či ručné náradie.

A to je hlavný dôvod prečo by ste mali chrániť vaše domácnosti kvalitným poistením nehnuteľnosti. Toto poistenie vám zabezpečí, že v prípade poistnej udalosti vám budú vyplatené peňažné prostriedky na odstránenie škôd vzniknutých na vašom majetku.

Ako predísť nepríjemnému prekvapeniu po návrate z dovolenky?

  • V prvom rade odporúčame kvalitné bezpečnostné dvere a pred odchodom z domu sa uistite, že ste ich poriadne zamkli a pozatvárali okná.
  • Pred tým než odcestujete na dovolenku požiadajte známych alebo susedov, aby priebežne kontrolovali Vašu nehnuteľnosť a vyberali Vám poštovú schránku. Plná schránka totiž poukazuje na prázdny dom či byt.
  • Ak máte možnosť, pre lepšiu bezpečnosť využite elektronicky spínané svetlá, ktoré môžu rozsvietiť svetlá či zapnúť rádio.
  • Majitelia rodinných domov či bytov nachádzajúcich sa na prízemí, ktorí uvažujú o výmene okien by si mali nechať nainštalovať okná s bezpečnostným kovaním. Tieto kovania výrazným spôsobom vplývajú na odolnosť okien proti vypáčeniu.
  • Nechváľte sa na sociálnych sieťach kedy a na ako dlho odchádzate na dovolenku, pretože neviete kto sa k týmto informáciám môže dostať.

Čo robiť keď zistíte, že Vás vykradli?

  • Ak pri príchode z dovolenky spozorujete známky vlámania nevstupujte do nehnuteľnosti a ihneď zavolajte políciu. Svojím vstúpením do bytu či domu by ste mohli zničiť prípadné stopy a v horšom prípade vyrušiť páchateľa a prísť k ujme na zdraví.
  • Ideálne by bolo, keby ste mali fotodokumentáciu zariadenia domácnosti, napríklad aj z rodinných osláv, kde je vidieť zariadenie bytu. Pokiaľ ich  nemáte, sústreďte sa na otázky polície a pokúste sa spísať presný zoznam vecí, ktoré Vám boli z domácnosti odcudzené..
  • Následne kontaktujte poisťovňu, kde máte uzatvorené poistenie domácnosti, nakoľko tieto informácie budú zaujímať aj likvidátora pri riešení Vašej škodovej udalosti. Likvidátor bude potrebovať aj správu z polície.
  • Dôležité sú v tomto prípade  informácie ako sa páchateľ do domu či bytu dostal a čo a v akej hodnote odcudzil.
  • Pokiaľ sa zlodeji dostali aj k Vašim kreditným kartám, cenným papierom, pasom, občianskemu preukazu, k či iným dokladom kontaktujte banku a ostatné inštitúcie, čo možno najskôr. O tom ako jednoducho je možné zneužiť osobné údaje z týchto dokladov sa môžeme takmer denne dočítať z tlače. Aj po dlhšom čase sa môže ozvať exekútor vymáhajúci pohľadávku, za ktorú nemôžete. To je jeden z dôvodov prečo sú Vaše rýchle reakcie veľmi dôležité.